מהן מכונות CNC?

טכנולוגיית CNC מאפשרת להפעיל סוגים שונים של מכונות ללא מעורבות ישירה של העובד. מכאן כבר ניתן להבין מה היתרונות של טכנולוגיה מן הסוג הזה, אך כדאי להיכנס אל עובי הקורה על מנת ליישם אותה נכון בכל סוגי המכונות הקיימות

CNC הוא מונח טכני שבו משתמשים כדי לתאר בקר ממוחשב שמתוכנת לקבל קלט ולהניע לפיו כלי עיבוד שבבי. כפועל יוצא מכך, כל כלי העיבוד השבבי שעובדים בטכנולוגיה הזו קרויים מכונות CNC. בין היתר, אלו יכולות להיות מכונות כגון כרסומת, מחרטה ומקדחה או אפילו כלים לעיבוד אחר כמו כיפוף פחים.

איך משתמשים במכונות?

היתרון של טכנולוגיית CNC בא לידי ביטוי בכך שהיא מאפשרת להפעיל את המכונות השונות ללא מעורבות ישירה של העובד. בשביל להפעיל את המכונות, כל שנדרש הוא להזין לתוכן את הקלט המבוקש ולהקפיד על הוראות הבטיחות. כאשר מבצעים הפעלה נכונה של המכונה, מפיקים ממנה את היתרונות השונים גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.

מה היתרונות של המכונות?

מכונות שעובדות בטכנולוגיית CNC מגלמות בתוכן המון יתרונות. הנה למשל כמה יתרונות של הטכנולוגיה, כפי שהם באים לידי ביטוי גם בסוגים שונים של מכונות:

  • אפשרות להפעלה ממושכת ללא צורך בגיוס כוח אדם
  • דיוק בהפעלת מכונות לעבודה במפעל, בתהליכי ייצור ועוד
  • חיסכון בהוצאות על חומרי גלם ובלאי או שחיקה
  • אפשרות לייצור רכיבים בתעשייה באמצעות הסרה בררנית של חומר 
  • תיאום תנועות ופעולות שאותן אי אפשר לבצע ידנית
  • עיבוד צורות מיוחדות

מה ההבדל בין סוגים שונים של מכונות?

למרות שטכנולוגיית CNC משולבת בתעשייה המודרנית כדי להשיג פחות או יותר את אותם יתרונות, עדיין ניתן להצביע על הבדלים בין המכונות השונות. ראשית, יש מכונות שנשלטות ישירות ממחשב אישי ובו מותקנת תוכנה שמאפשרת מעבר מתכנון לייצור באופן מיידי. לשם השוואה, במכונות מסורתיות היה צורך להשתמש בשרטוטי נייר. שנית, המכונות עצמן מגיעות לתפוקה גבוהה וההפעלה שלהן בטיחותית ונוחה.

מה צריך כדי להפעיל את המכונות?

יש צורך בהסמכה מתאימה על מנת להפעיל סוגים שונים של מכונות CNC. אם רוצים להפיק את מלוא היתרונות מהמכונות הללו, כדאי לוודא הסמכה שעולה בקנה אחד עם המפרט הטכני ועם דרישות החוק. במקביל, יש להביא בחשבון את ההפעלה הנכונה לפי הדרישות של יצרני המכונות. בכל אחד מהמקרים האלה, כדאי לרכז את שירותי ה- CNC תחת קורת גג אחת.

איפה מבצעים עבודות CNC?

מכונות שמבצעות עבודות על בסיס טכנולוגיית CNC משולבות בסוגים שונים של מפעלים ובתי ייצור. בצד של הלקוח, הדגש הוא על בחירת מקום שבו מבצעים עבודות CNC ברמה הגבוהה ביותר, תוך דיוק בלוח הזמנים ועל פי צרכי הלקוחות. מעבר לכך, אפשר לקבל המלצות על מפעלי ייצור מוכחים עם ניסיון.